30 aug. 2021
Az 2019-es NORC jelentés becslése szerint még mindig körülbelül 1,6 millió gyermeket dolgoztatnak a kakaó termelésben csak Ghánában és Elefántcsontparton. Ez a gyakorlat kétségkívül más, nyugat-afrikai kakaótermesztő országokban is fennáll. Sajnos még mindig van hová fejlődni, ami a gyermekmunka felszámolását illeti. A Cacao Trace program keretében a Puratos is azon dolgozik, hogy a csokoládéiparban visszaszorítsa a gyermekmunkát.
Napjainkban már egyre több csoportról hallhatunk, amelyek nyomást gyakorolnak a csokoládéiparban az ellátási lánc szereplőire azért, hogy ezáltal elérjék a gyermekmunka beszüntetését.
Számos szabályozó szervezet létezik, akik mind a pozitív változásért küzdenek. Az EU már elkezdett dolgozni egy kötelező vállalati átvilágítási rendszeren, amelynek bevezetése 2023-ban várható. Ez arra kötelezi majd a vállalkozásokat, hogy felelősséget vállaljanak a tevékenységük következtében létrejövő káros környezeti hatásokért és az emberi jogok be nem tartását (figyelembe véve a munka törvénykönyvét és a mindenkori minimálbér kifizetését).
Ezzel párhuzamosan több ország indított már el helyi szintű kezdeményezéseket is a fenntartható kakaótermesztésért, mint amilyen a német GISCO, a svájci SWISSCO, a holland DISCO és a belga Beyond Chocolate platform is. Ezen szervezetek mindegyike egy fenntartható ellátási lánc létrehozására törekszik az erdőirtás, a gyermekmunka megszüntetése és a farmerek életkörülményeinek javítása érdekében.
Emellett a bíróságok is hatékonyan hívhatják fel a figyelmet az ilyen ügyekre. Az idei év elején nyolc, egykor rabszolgaként tartott mali származású gyermek indított bírósági pert számos, a világ legnagyobb csokoládégyártóinak számító vállalat ellen. Azt állították, hogy ezek a vállalatok nem tartották be 2001-es Rabszolgamentes csokoládé (Harkin-Engel) protokollt.
A civil társadalmi kezdeményezéseknek is legalább olyan fontos szerepük van, mint a bíróságoknak. A Mighty Earth által évente megrendezett húsvéti tojás kampányban például „záptojás” és „egészséges tojás” díjakat osztanak ki a csokoládégyártó vállalatok között figyelembe véve a gyermekmunka visszaszorításáért és a fenntarthatóságért tett lépéseiket. A „záptojás” díj legutóbbi nyertesei azóta nagyobb figyelmet szentelnek a témának és újragondolták a környezetvédelmi és az élhetőbb jövedelemszint biztosítására vonatkozó irányelveiket.
Ne feledkezzünk meg a fogyasztói kezdeményezésekről sem, hiszen ezek a változások fő mozgatórugói. A fogyasztók egyre jobban foglalkoznak a társadalmi és környezetvédelmi kérdésekkel, vásárlásaik során tudatosan választanak bizonyos termékeket, illetve márkákat. A vásárlók átláthatóságot követelnek az élelmiszergyártóktól, és a fenntarthatósági szempontokat is figyelembe veszik az élelmiszervásárlási döntéseik meghozatalakor. Hajlandóak akár felárat is fizetni azokért a termékekért, amelyek fenntarthatóak. A Taste Tomorrow kutatásból az is kiderült, hogy a fogyasztók 56%-a a keresi a fenntartható módon előállított termékeket és 53%-uk pedig olyan a termékeket részesít előnyben, amelyeknél az általuk kifizetett összegből a gazdálkodóknak tisztességes fizetség jut vissza.
A Puratos úgy döntött, hogy nem várja ki azt, hogy az iparág problémái további feszültségeket eredményezzenek és a helyzet tovább romoljon. Ehelyett egy proaktív stratégiának a megvalósítását tűzte ki célul, így jöhetett létre a Cacao-Trace program. „Mi a Puratosnál úgy gondoljuk, hogy a kakaó iparágában a gyermekmunka visszaszorításának kulcsa az, hogy növeljük a szülők jövedelmét, valamint iskolákat és további létesítményeket hozunk létre a lakühelyük közelében”, mondja Sylvestre Awono, a Puratos Group Cocoa Managere. „A gyermekeket leginkább (de nem kizárólagosan) a remény, az erőforrások és a szülői bevételek hiánya kényszeríti a gyermekmunkára. Ezért értékeljük nagyra az összes olyan programot, amely előtérbe helyezi mind a gazdálkodók bevételeinek növelését, mind pedig az iskolák létrehozását a gyermekek számára, mint ahogy azt a Cacao-Trace program is teszi.”
Éppen ezért a Cacao-Trace stratégia az alábbi öt pilléren alapszik:
A Cacao-Trace program a csokoládé ellátási lánc problémáinak megoldását tűzte ki céljául és hozzájárul egy jobb élethez, egy jobb egészségügyi és oktatási rendszer kiépítéséhez és ezáltal egy élhetőbb világ megteremtéséhez.
Az öt pilléren alapuló stratégiáinkat minden olyan országban működtetjük, ahol a Cacao-Trace jelen van. Nyugat-Afrika legnagyobb kakaótermesztő országában, Elefántcsontparton a programunk hatékonyságát a tavalyi évben egy független kutatóintézet vizsgálta felül. Ezen az éves auditon a program kiváló, 86,5%-os eredménnyel zárt.
Ezenkívül az alábbi eredményeket értük még el 2020-ban:
Egy teljesen felszerelt szülészeti osztályt építettünk Gobroko falujában, amelyet a környezetében élő közösség is igénybe vehet (akár 20 kilométeres körzetben).
4 víztornyot építtettünk, amely 2 000 ember vízellátását képes biztosítani.
A minőség prémium a termelői árak növekedését eredményezte.
Az éves csokoládé bónuszt visszaosztottuk az elefántcsontparti közösségi projektek keretében.